ul. Szwedzka 4

03-419 Warszawa

Telefon

881 84 84 84 lub 22 227 02 25

Adres Email

kontakt@agnieszkakaminska.pl

Astygmatyzm

to wada wzroku która powodowuje nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość. Choroba ta może objawić się w każdym wieku i często towarzyszy jej krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Kiedy występuje astygmatyzm?

Astygmatyzm występuje wtedy, kiedy przezroczysta część oka (rogówka) lub soczewka (znajdująca się tuż za nią) nie ma regularnego, „kulistego” kształtu, a przypomina swoim kształtem piłkę do gry w rugby. Powoduje to rozproszenie światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce, w czego efekcie widziany obraz jest rozmyty.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm objawia się zamazanym widzeniem, gdy próbujesz skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali, np. na znakach drogowych. Może także wpływać na czynności wymagające dobrego widzenia z bliska, takie jak np. czytanie czy szycie. Niekorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy, zmęczenie, mrużenie oczu oraz nieostre widzenie. Osoby z astygmatyzmem czasami mogą widzieć obrazy pochylone w jedną stronę.

Jak mogę sprawdzić czy mam stygmatyzm?

Jeśli podejrzewasz, że masz astygmatyzm zgłoś się do naszego specjalisty. Wykonamy badanie wzroku i odpowiednie pomiary oka- keratometrię lub mapę rogówki , które pozwolą na postawienie prawidłowej diagnozy.

Test na astygmatyzm

Oczekując na wizytę u specjalisty, możesz wykonać w domu następujący test:

  1. Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, załóż je.
  2. Usiądź w odległości ok. 35 cm od ekranu komputera.
  3. Popatrz na obrazek, zakrywając dłonią jedno oko. Jak wyglądają linie na obrazku? Czy wszystkie są tak samo widoczne i ostre?
  4. Zacznij od początku, tym razem zakrywając drugie oko.

Ostatnie artykuły